Intensywne działania resortu finansów, jakie obserwujemy w ciągu ostatnich lat (często w postaci spektakularnych aresztowań osób powiązanych z wyłudzeniami podatku) przyniosły oczekiwane skutki. Ministerstwo Finansów może pochwalić się skutecznością w ściąganiu podatku CIT, co zaowocowało wyższymi wpływami do budżetu państwa. Pozyskane w ten sposób środki wzbogacą skarb państwa i przyczynią się do większej zasobności jednostek samorządu terytorialnego.
Skuteczność działań Ministerstwa Finansów w liczbach
Jak z dumą poinformowało Ministerstwo Finansów, w 2018 roku wpływy z tytułu ściągalności podatku CIT wyniosły aż 44,3 miliardy złotych. Wszystko wskazuje na to, że ten pozytywny wynik utrzyma się również w 2019 roku – tylko w okresie od stycznia do kwietnia skarb państwa wzbogacił się o 130 miliardy złotych. W stosunku do okresu analogicznego roku ubiegłego można mówić o wzroście o 12,3%. Aby zobrazować skalę tego wzrostu, warto posłużyć się liczbami. Jak poinformowało biuro rachunkowe Warszawa, tylko z tytułu lepszej ściągalności podatku CIT budżet państwa w pierwszych miesiącach 2019 roku zwiększył się o dodatkowe 14,2 mld zł (względem początku roku 2018). To świetna informacja zwłaszcza dla jednostek samorządu terytorialnego, które mogą liczyć na uzyskanie większych niż dotychczas środków.
Co przyczyniło się do tak wysokiej ściągalności podatku CIT?
Za sukcesem w uszczelnieniu systemu podatkowego obecnego rządu stoi szereg działań, wśród których wiele miejsca zajmuje wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Spore znaczenie dla zwiększenia przychodów budżetu państwa miało wprowadzenie nowych zasad odnośnie do leasingu samochodów osobowych, ale także ustalenie podatku dochodowego wobec osób będących posiadaczami nieruchomości komercyjnych. Do zwiększenia budżetu państwa przyczyniło się ulepszenie ściągalności podatku CIT od międzynarodowych firm. Premier Mateusz Morawiecki określił to zjawisko mianem cudu gospodarczego.